+90 533 862 11 06

Sosyal Medyada Biz}

TEKLİFLER İÇİN İLETİŞİM NUMARALARI
İletişime Geç!

Havalandırma Çeşitleri

Havalandırma Çeşitleri nelerdir, nasıl yapılır sorularını cevaplayacağız ama ilk önce havalandırmayı anlayalım. Havalandırma nedir, havalandırma oranı, akış yönü, akış düzeni.

Havalandırma Nedir?

Havalandırma, binanın ciğerleri gibi davranır. Dış havanın bina veya bir odaya taşınması ve alana dağıtılması işlemidir. Temiz hava içeri kirlenmiş havayı sulandırmak olur ve ayrıca kirlenmiş havanın bazıları tarafından değiştirilecektir. Havalandırmanın birincil amacı, o mekandaki insanların nefes alması için sağlıklı hava hazırlamaktır.

Her bina havalandırma sisteminin üç temel unsuru vardır:

Havalandırma oranı : Boşluğa verilen dış hava miktarı ve dış hava kalitesi.

Havalandırma oranı, belirli bir mahalde havalandırılan dış havanın kalitesi ve miktarı ile ilgilidir. Binalar, genellikle konut ve ticari binalar için farklı olan havalandırma standartlarına uymalıdır. Havalandırma hızı taşıma kullanılan olağan birim dakikada (CFM) başına kübik feet olan, saniyede litre (L / s) ve saatte metreküp (m, 3 / saat). Saniyede her litre saatte 3,6 metreküpe eşittir. Ayrıca, her bir CFM 1.7 m 3 / saat. Bu birimleri birbirinin yerine kullanabiliriz.

Hava akış yönü : Tüm hava akış yönü.

Adından da anlaşılacağı gibi, hava akış yönü, havalandırılan havanın odanın içinde hareket ettiği yerdir. Kusursuz bir dünyada, temiz bir alandan kirli bir alana geçmelidir.

Hava akışı düzeni : Hava akışı düzeni veya hava dağılımı.

Havanın her bölgeye verimli bir şekilde iletilecek şekilde daire içine alınması gerektiğini ve ayrıca boşlukta oluşan kirleticilerin başarılı bir şekilde uzaklaştırılması gerektiğini belirtir.

Bu unsurları akılda tutmak için bir havalandırma sisteminin performansını dört açıdan değerlendirebiliriz:

  • Havalandırma oranı ile ilgili standartları geçiyor mu? Veya başka bir deyişle, yeterli havalandırma oranına sahip mi?
  • Akış yönü temiz bölgeden kirli bölgeye mi?
  • Temiz hava binanın ve odanın her yerine geliyor mu?
  • Havalandırma sistemi kirli havayı odanın her yerinden tamamen dışarı gönderiyor mu?

Havalandırma Yöntemleri Nelerdir?

Havalandırma yöntemleri 3 çeşit yöntemi bulunmaktadır.

  1. Doğal Havalandırma (baca ve rüzgar etkisi),
  2. Doğal – Mekanik Havalandırma (Bunlarda rüzgar enerjisiyle çalışan baca aspiratörleri kullanılır)
  3.  Mekanik Havalandırma (cebrî havalandırma.) (seyreltme havalandırma.)

Beş Havalandırma Tipi

Havalandırma genel olarak beş türe ayrılabilir: Doğal, Mekanik, Hibrit, Noktasal ve Görev Ortam Şartlandırması (TAC).

Binanızın kullanımı veya bulunduğu yer ne olursa olsun, binanızda bu beş tip havalandırma sisteminden birini göz önünde bulundurmalısınız.

Havalandırma Çeşitleri Doğal havalandırma

Doğal veya geleneksel havalandırma sistemleri, bina açıklıkları boyunca dış havayı yönlendirmek için rüzgar ve termal kaldırma kuvveti gibi doğal kuvvetlere bağlıdır. Doğal havalandırmanın çalışması için üç faktör rol oynar. Bu faktörler iklim, insan davranışı ve bina tasarımıdır.

Havalandırma Çeşitleri Doğal Havalandırma

Havalandırma Çeşitleri Doğal Havalandırma

Bir binanın tasarımı sırasında tasarımcı, kapılar, pencereler, güneş bacaları, rüzgar kuleleri vb. gibi amaca yönelik bazı açıklıklar sağlamalıdır. Bu açıklıklar doğru çalışırsa, doğal bir havalandırma sistemi enerji tüketimini yüzde 20 ila 25’e kadar azaltmaya yardımcı olur.

Doğal havalandırma denilince akla sadece odanın pencerelerini açmak geliyor. Bununla birlikte, göründüğünden daha karmaşıktır. Dış kirliliği içeridekinden daha fazla olan bazı özel yerlerde, doğal havalandırma tam tersi şekilde çalışabilir. Sadece odanın içindeki havayı havalandırmakla kalmaz, aynı zamanda kirletir. Kirli hava, açıklıklardan binaya girebilir ve sağlığımızı riske atabilir. Doğal havalandırma kullanılırken önemli bir kontrol olmaması nedeniyle, çoğu durumda mekanik havalandırma ile değiştirilmektedir.

Bu arada, farklı türde doğal havalandırma sistemleri bulabilirsiniz.

Yüzdürme Odaklı:

Ayrıca baca havalandırması olarak da bilinir. İç ve dış hava arasındaki sıcaklık farklı olduğu için hava yukarı doğru yükselir. Bildiğimiz gibi, sıcaklık farkı farklı yoğunluklara neden olur. Hava ne kadar sıcak olursa, yoğunluğu o kadar düşük olur ve kaldırma kuvveti, soğuk olana göre daha fazladır, dolayısıyla yükselir.

Bir binada çatıya ve zemine yakın açıklıklar vardır. İç ortam havası dış havadan daha yüksek bir sıcaklığa sahipse, daha sıcak olan iç hava yükselir ve daha yüksek açıklıktan çıkar. Binanın dışındaki daha soğuk hava, alt açıklıktan içeri girer. Sonunda, havayı havalandırdık.

Rüzgar Tahrikli:

Rüzgarla çalışan havalandırma çok daha basittir. Tek taraflı havalandırma ve çapraz havalandırma olarak da adlandırılır. Bu tip havalandırma, rüzgarın şekline ve binadaki bacalar, pencereler veya diğer açıklıklarla etkileşimine bağlıdır.

İnsanlar genellikle rüzgarla çalışan havalandırma hakkında yanlış anlamalara sahiptir. Pencereleri açmanın havalandırma sorununu çözdüğünü hayal ediyorlar. Dışarıda doğru rüzgar hızını elde etme şansınız olsa bile, klima enerji maliyetlerini önemli ölçüde artırabilir.

Havalandırma Çeşitleri Mekanik havalandırma

Mekanik fanlar mekanik havalandırma yapar. Fanlar, odaya veya odadan hava sağlamak için pencerelere veya duvarlara doğrudan veya hava kanallarına monte edilebilir.

Kullanılan mekanik havalandırma tipi hava durumuna bağlıdır. Örneğin, sıcak ve nemli iklimlerde, (sıcak ve nemli hava, soğuk yüzeyli bir binanın içinden bir duvara, tavana veya zemine girdiğinde Karşılaşmalar) önleyen arayer sıkışması yerine içeri girmesini en aza indirmek veya önlemek gerekebilir. Bu durumlarda, genellikle pozitif basınçlı mekanik havalandırma sistemi kullanılır. Tersine, soğuk iklimlerde sızıntıdan kaçınılmalı ve ara yoğuşmayı önlemek için negatif basınçlı havalandırma kullanılmalıdır. Negatif basınç sistemi genellikle banyo, tuvalet veya mutfak gibi yerel olarak üretilen kirleticilerin bulunduğu bir oda için kullanılır.

İklimlendirme kabini

Pozitif basınçlı bir sistemde, oda pozitif basınç altındadır ve oda havası, zarf veya diğer açıklıklardaki bir sızıntı yoluyla dışarı sızar. Negatif basınç sisteminde, yer negatif basınçtadır ve oda havası, dışarıdaki havayı “emerek” dengelenir.

Dengeli bir mekanik havalandırma sistemi, hava kaynaklarının ve egzozların test edildiği ve tasarım özelliklerine göre ayarlandığı bir sistemdir. Oda basıncı, eşit olmayan miktarda besleme veya egzoz havalandırma oranı kullanılarak elde edilen hafif pozitif veya negatif basınçta tutulabilir. Örneğin, ara yoğuşma olasılığını en aza indirmek için soğuk havalarda beslemeden %10 daha fazla hava tahliye edilerek hafif bir negatif oda basıncı en aza indirilir. Enfeksiyonu kontrol etmek için hava uyarı odasında, koridora göre genellikle 2,5 Pa’lık bir minimum negatif basınç korunur.

Mekanik Havalandırma Sistemleri Çeşitleri

Havalandırma türlerinden biri, dört tip olarak sınıflandırılan mekanik havalandırmadır. Mekanik havalandırma sistemleri türleri aşağıda açıklanmıştır:

Yalnızca Egzoz Havalandırması

Bu havalandırma türlerinde egzoz havalandırması, mekanik havalandırmanın bir alt kümesidir. Bu sistemler bina içindeki basıncı azaltarak çalışır. Genellikle dışarıdaki havayı odaya çekmek için herhangi bir özel bileşeni yoktur. Taze hava, bina yapısındaki sızıntılardan binaya girer ve basıncı dengeler.

Egzoz havalandırma sistemleri nispeten basit ve kurulumu ekonomiktir. Tipik olarak, bir egzoz havalandırma sistemi, merkezi olarak yerleştirilmiş bir ev egzoz noktasına bağlı tek bir fan içerir. Bu nedenle işletme maliyetleri de düşüktür.

Yalnızca egzoz sistemleri, daha sıcak yerler yerine daha soğuk yerler için uygundur; çünkü daha sıcak bölgelerde nem, basınç düşürme sırasında zorluklara neden olabilir.

Yalnızca Arz Havalandırma

Bu havalandırma türlerinde egzoz havalandırması, mekanik havalandırmanın bir alt kümesidir. Besleme havalandırma sistemi, oda havasını basınçlandırmak ve dış hava akışını içeriye zorlamak için bir fan kullanır. İçerideki hava, duvar sızıntıları ve egzoz fan kanallarından dışarıya kaçar. Tipik bir besleme havalandırma sistemi, binaya temiz havanın girmesine yardımcı olan bir fan ve kanal sistemi içerir. Bazen bir Merkezi Fan Entegre (CFI) sistemine sahiptirler. Bu durumda kurulum ve işletme maliyetleri artabilir.

Besleme havalandırma sistemleri, kümese giren hava üzerinde egzoz havalandırma sistemlerine göre daha fazla kontrole sahiptir. Besleme havalandırma sistemleri, evi basınçlandırarak yaşam alanındaki dış kirleticileri en aza indirir.

Dengeli Havalandırma

Yalnızca egzoz ve yalnızca besleme sistemleri birleşirse, dengeli sistem ortaya çıkar. Bu sistemde, iç egzoz ve dış beslemenin hava akış hızı kabaca eşittir. Bazı durumlarda dengeli sistem, Enerji Geri Kazanım Vantilatörü (ERV) ile bir Isı Geri Kazanım Vantilatörü (HRV) kullanır. Dengeli havalandırma, havalandırma türlerinin başka bir alt kümesidir.

Enerji Geri Kazanımı

Havalandırma türleri hakkında konuştuğumuzda, enerji geri kazanımını da düşünmeliyiz. Enerji geri kazanımlı havalandırma, atık enerjiyi en aza indirmek için kontrollü bir havalandırma yöntemi hazırlar. Sıcak egzoz havasından gelen ısıyı soğuk besleme havasına aktarır. Bu şekilde, havalandırılan havayı ısıtmanın maliyeti önemli ölçüde azalır. Yazın daha soğuk olan içerideki hava, daha sıcak olan taze havadan ısı alarak soğutur ve soğutma fiyatını düşürür.

Isı Geri Kazanım

Havalandırma Çeşitleri Mekanik Havalandırma Sistemleri Çeşitleri

Havalandırma Çeşitleri Mekanik Havalandırma Sistemleri Çeşitleri

Hibrit Havalandırma

Çeşitli havalandırma türleri arasında Hibrit havalandırma (karma mod), istenen akış hızını (tasarım akış hızı) hazırlamak için doğal itici güçlere bağlıdır. Doğal havalandırmanın debisi çok düşük olduğunda mekanik havalandırmanın rolü öne çıkmaktadır.

Doğal havalandırma tek başına kabul edilemez olduğunda, havalandırma oranını artırmak için egzoz fanları kurulabilir. Bunlar, düzgün çalışması için yeterli ön test ve planlamaya sahiptir.

Karma modun bir örneği, hava yoluyla bulaşan enfeksiyonları olan hastaların bulunduğu odalardır. Ancak, bu basit tip kombine ventilasyon (karma mod) dikkatli kullanılmalıdır. Fanlar, oda havasının duvar veya tavan yoluyla doğrudan dış ortama atılabileceği yerlere kurulmalıdır. Hedeflenen havalandırılan hava miktarı, kullanımdan önce ölçülmesi ve test edilmesi gereken çıkış fanlarının boyutunu ve sayısını belirtir.

Havalandırma çeşitlerinde akılda tutulması gereken bir faktör de o sistemin eksileridir. Kurulum sorunları (özellikle büyük fanlar için), gürültü (olağanüstü yüksek güçlü fanlar), yükselen veya düşen oda sıcaklıkları ve kesintisiz elektrik ihtiyacı gibi sorunlar egzoz fanı kullanımı ile ilişkilidir. Odanın ortamı konforu bozuyorsa, soğutma veya ısıtma sistemlerinde konforu telafi etmek için tavan vantilatörleri eklenebilir.

Bir başka olası seçenek de elektriğe ihtiyaç duymayan ve binadaki hava akışını artıran bir çatı egzoz sistemi sağlayan girdap kuşları (rüzgar türbinleri) kurmaktır.

Spot Havalandırma

Bir başka havalandırma türü de nokta havalandırmadır. Hem doğal hem de mekanik havalandırma sistemlerinin etkinliğini artırmak için nokta havalandırma ortaya çıktı. Yani yardımcı sistem demek daha doğru olur. Bu, banyolarda veya mutfaklarda kullanılanlarla aynı yerel egzoz fanlarının kullanılmasını içerir. Nemi ve içerideki hava kirliliğini kaynağında giderir ve sonuç olarak havalandırma sisteminin kullanışlılığını artırır.

Görev Ortam Koşullandırması (TAC)

Görev Ortam Şartlandırması (TAC), diğer havalandırma türlerinden biridir. İdeal sıcaklık ve konfor seviyesi kişilere bağlıdır. Bazı insanlar aşırı ısınmadan şikayet ederken, diğerleri sıcaklığın bir şekilde soğuk olduğunu hissedebilir. Geleneksel havalandırma sistemleri kişinin tercihlerini karşılayamaz. Görev-ortam koşullandırmanın rolünü oynadığı yer burasıdır. Bu nispeten yeni teknoloji, bir alandaki hava akışını düzenler.

Farklı havalandırma türlerinde her türün özel bir çalışma prensibi vardır. İlkesini göstermek için hava akışını değiştirir ve ardından merkezi sıcaklıktan bağımsız olarak bir kişinin konfor algısı değişecektir. Görev ortam sıcaklığında, sıcak hava akışı ısıtmadan sorumludur ve soğuk hava akışı soğutmayı yapar. Sonuç olarak, sıcak mekanlarda ortalama sıcaklık konfor bölgesinden daha yüksek bir değere ayarlanabilmekte ve bu sayede daha fazla enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Daha fazla soğutma isteyenler hava akışını arttırırken, sıcak olmayı tercih edenler hava akışını azaltır veya yönlendirir.

Havalandırma Çeşitleri Fiyatları

Cihazların fiyatları modelden modele göre değişiklik göstermektedir. İhtiyacınıza göre en uygun modeli bulmak için firmamızla iletişime geçip fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İletişim
+90 533 862 11 06
+90 542 880 78 55
0 392 233 54 52
[email protected]

] }

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hızlı teklif almak için Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.