+90 533 862 11 06

Sosyal Medyada Biz}

TEKLİFLER İÇİN İLETİŞİM NUMARALARI
0 533 862 11 06
0 542 880 78 55
0 392 233 54 52
İletişime Geç!

Havalandırma Fanı

Havalandırma Fanı mekanik veya elektrikli havalandırma fanları güçlü ve kontrol edilebilir bir soğutma etkisi yaparlar. Bu sebeple doğal havalandırmadan (rüzgarla çalışan havalandırma gibi) bir adım ötedir. Fakat aynı zamanda bu farkı yansıtan fiyat etiketini de taşırlar. Elektrikli havalandırma fanları, doğal havalandırmanın uygun bir seçenek olmadığı sıkıca kapatılan pasif tarz kümeslerde özellikle önemlidir. İzin verdikleri kontrol sayesinde, temiz hava sağlamada (kirleticiler olmadan) çok daha güvenilirdirler ve istenmeyen sıcaklık dalgalanmalarını önlemeye yardımcı olurlar.

Bina veya evlerdeki havanın sirkülasyonu için havalandırma fanları kullanılmaktadır. Bu tip havalandırma, havanın hareketini sağlamak için fanların veya üfleyicilerin kullanıldığı mekanik havalandırma olarak bilinir. Bir evi havalandırmanın diğer yolu, havanın doğal güçler tarafından hareket ettirildiği doğal havalandırmayı kullanmaktır.

İyi bir ev tasarımı, elektrik faturasını azaltmak ve çevrenin korunmasını sağlamak için mümkün olduğunca doğal havalandırmayı içerecektir. Ancak, evdeki hava kalitesinin insanların kalması için taze ve güvenli olmasını sağlamak için uygun fanların takılması kaçınılmazdır.

Havalandırma sistemleri hakkında bilgi almak ve teklif almak için iletişime geçebilirsiniz.

Havalandırm fanları nasıl çalışır?

Havalandırma fanları, küçük, lokalize bir alandan sıcak veya nemli havayı emerek çalışır. Temiz havanın yerini almak için başka bir yerden (belki bir kapı veya havalandırma) girmesine izin verir. Bir egzoz fanı kullanılarak çekilen sıcak hava daha sonra bir kanal sisteminden çekilir ve atılır. Banyolarda, mutfaklarda ve çamaşırhanelerde biriken buhar ve nem nedeniyle, bu fanlar en çok bu alanlarda bulunur. Mutfaklardaki sobaların üzerindeki aralıklar bir çeşit havalandırma fanıdır.

Bazı havalandırma fanları, odada buhar olduğunu hissettiklerinde otomatik olarak etkinleştirmelerini sağlayan sensörler kullanır.

Egzoz fanları ne kadar etkilidir?

Bu fanlar sadece küçük odalarda gerçekten etkili olduğundan, saniyede yaklaşık 2 metreküp hareket edebilen bir tanesi genellikle yeterli havalandırma sağlar. Daha büyük alanlar için daha büyük bir havalandırma sistemi daha uygun olabilir. Egzoz fanlarının etkinliği gerçekten odanın büyüklüğüne ve bu alan için gereken hava akış hızına bağlıdır. Örneğin, duşsuz bir banyo saatte yaklaşık sekiz hava değişimi gerektirir.

Bir egzoz fanının belirli bir süre boyunca ne kadar hava değiştirebileceği en yaygın olarak dakikada kübik feet (CFM) olarak ölçülür. Bu da dakikada kübik metre (m3/dak) olarak da adlandırılır. Bir fanın değiştirebileceği hava miktarı hem boyutuna hem de hızına bağlıdır. Küçük bir fan, büyük bir fan ile aynı miktarda havanın yerini alabilir. Fakat normalde bunu yapmak için daha hızlı salınması gerekir. Fanın yapısına bağlı olarak, bu da onu daha gürültülü hale getirebilir. Tabii ki, bu her zaman kötü bir şey değildir. Bazı insanlar, aksi takdirde yapabilecekleri sesleri bastırmaya yardımcı olmak için tuvalete gürültülü bir fan koymayı tercih ederler!

Bazı havalandırma fanı uygulamaları

İşte günlük yaşamınızda karşılaşabileceğiniz bazı havalandırma fanı uygulamaları.

Havalandırma Fanı Mutfak 

Evdeki mutfak vantilatörü genellikle küçük boyutludur ve genellikle mutfağın penceresine veya duvarına monte edilen bir pervaneli fandır. Duvara monte tip için, evinizi inşa ederken veya yenilerken mutfağın duvarında bir delik açmanız gerekecektir.

Piyasada pek çok türde pervaneli fan vardır. Bu nedenle uygun özelliklere sahip uygun bir fan bulmak her zaman iyi bir fikirdir.

Havalandırma Fanı Çatı katı

Çatı fanları, yaz geceleri dış hava sıcaklığının evin iç sıcaklığından daha düşük olduğu zamanlarda dışarıdaki havayı eve çekmek için kullanılır. Böylelikle iç ev hiçbir klima kullanılmadan soğutulur.

Bu şekilde evi soğutmak için fanların kullanılması, dışarıdan gelen soğuk havayı kullanarak işletme maliyetini düşürür. Pervaneli fanlar genellikle dakikada minimum 2 hava değişimi veren bir cfm ile kullanılır. Birkaç odayı bir santrifüj fana bağlayan kanal açma işi de yapılabilir. Bu yazımızda havalandırma fanlarından bahsettik.

İletişim
+90 533 862 11 06
+90 542 880 78 55
0 392 233 54 52
[email protected]
FAQ

Havalandırma Fanı mekanik veya elektrikli havalandırma fanları güçlü ve kontrol edilebilir bir soğutma etkisi yaparlar.

Havalandırma Fanı mekanik veya elektrikli havalandırma fanları güçlü ve kontrol edilebilir bir soğutma etkisi yaparlar.

Havalandırma Fanı mekanik veya elektrikli havalandırma fanları güçlü ve kontrol edilebilir bir soğutma etkisi yaparlar. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Havalandırma Fanı mekanik veya elektrikli havalandırma fanları güçlü ve kontrol edilebilir bir soğutma etkisi yaparlar. Bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN