+90 533 862 11 06

Sosyal Medyada Biz}

TEKLİFLER İÇİN İLETİŞİM NUMARALARI
İletişime Geç!

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır? Evinizde, yerel nemden kaynaklanan sorunlara eğilimli, mutfak, banyo, çamaşırhane ve sauna (varsa) gibi belirli odalar vardır. Pişirme, sıcak su ve çamaşır kurutma makinelerinin yarattığı buhar, evinizin iklimi üzerinde dramatik bir etkiye sahip olabilir. Oluşmaya bırakıldığında, bu nem küf ve küf problemleri yaratarak duvarları ve tavanı etkilemeye başlayabilir. Bir egzoz fanı, bu soruna basit bir çözümdür. Bu yazımızda havalandırma sistemleri nasıl çalışır sorusunu cevaplayacağız.

Havalandırma Fanları Nasıl Çalışır?

Birçok yönden, bir havalandırma fanı, yatak odanızda sahip olabileceğiniz tavan fanından farklı değildir-sadece beklediğiniz tam tersi şekilde çalışır. Tavana monte edilmiş havalandırma fanları, kokuları, nemi ve diğer unsurları banyonuzdan havalandırma yoluyla yukarı ve dışarı çekmek için emme prensibini kullanır.

Fan daha sonra bu nemi evinizin kanalından geçirir ve özel bir havalandırma deliğinden evinizin dışına çıkarır. Havalandrıma fanlarının kabileytleri aslında sadeliklerinde yatmaktadır. Fanın bulunduğu yerden (banyonuzdan) nem gibi şeyleri almak için fiziği kullanarak, aşağı doğru bir havalandırma deliğinden havayı yukarı doğru çeker.

Havalandırmanın gerçek gücü ve diğer özellikler modele çok bağlı olsa da, tüm havalandırma fanları aslında aynı temel şekilde çalışır.

Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Havalandırma sistemleri ne işe yarar sorusunu sorarsak ise Havalandırma sistemlerinin genel olarak görevleri ortamın hava sirkülasyonunun yapılmasıdır.

  • Sürekli taze hava sağlar,
  • Ortamın havasını yeniler,
  • Yangın ve patlama gibi durumları ortadan kaldırır,
  • Kirleticilerin seyreltilmesini sağlar,
  • Pis kokuların giderilmesi sağlamaktadır.

Havalandırma Sistemleri Hangi Sektörler için Uygundur?

Havalandırma sistemleri havalandırma sektörü, özellikle imalathaneler, üretim tesisleri ve gıda sektörü gibi bir çok sektörde kullanılabilir.

Yukarıda ki saydığımız sektörler ve bir çok sektör için kurumsal ya da bireysel olarak tercihte bulunabileceğiniz havalandırma sistemleri, mühendis etiğine uygun olarak üretilmekte ve her alandaki ihtiyacı karşılar. Havalandırma sistemleri, küçük işletmelerden endüstriyel üretim tesislerine kadar her yerde kullanılabilmektedir.

Banyo Havalandırma Fanına Sahip Olmanın Faydaları

Banyo havalandırma fanına sahip olmanın en önemli avantajlarından biri, bu ünitelerin karşılaşabileceğiniz kalıp sorunlarından kurtulmak gibi şeylere nasıl yardımcı olduğudur. Toplanmasına izin verilmeden önce havadaki nemi çıkararak, banyo havalandırma fanları bunun ilk etapta olmasını önlemeye yardımcı olur.

Banyo havalandırma fanına sahip olmanın bir başka önemli avantajı da kötü kokuyu gidermektir. Hepimiz dürüst olalım-banyolar, sayısız farklı nedenden dolayı evinizdeki en güzel kokulu odalardır. Bununla birlikte, banyo havalandırma fanınıza tıklamak, birkaç dakika içinde en kötü kokuları bile kaldıracaktır.

Havalandırma Fanı Nasıl Kurulur?

Son olarak,  havalandırma fanları hakkında hiçbir tartışma, kendi evinize monte etmenin doğru yolundan bahsetmeden tamamlanmayacaktır. Sürecin kendisi nispeten basittir ve öğleden sonra kendi ellerinizle bir girişim olarak kolayca tamamlanabilir. Bununla birlikte, yapmak isteyeceğiniz çok önemli bir husus havalandırma ile ilgilidir.

Evinizin kanalının nasıl kurulduğuna bağlı olarak, fanın sadece tavan arasına değil, evinizin dışına çıktığından emin olmanız lazım. Bunun için bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Fanı tavan arasına boşaltmak, banyonuzda ihtiyacınız olan sonuçları verebilir. Fakat    evinizin bu en üst bölgesinde zamanla küf, enkaz ve diğer sorunların gelişmeye başladığı talihsiz bir durum yaratabilir.

Havalandrıma fanınızı bir baca gibi düşünün. Şöminenizden dumanı asla tavan arasına atmayacaksınız, değil mi? Tabii ki yapmazsınız, havalandırma fanınızı da orada havalandırmamalısınız.

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır

Havalandırma Sistemleri Nasıl Temizlenir

Havalandırma fanlarınız eskisi kadar iyi çalışmıyorsa, havalandırma deliklerini temizlemenin zamanı gelmiş olabilir. Toz, yağ ve kir birikmesi, havalandırma deliklerinden hava akışını yavaşlatabilir ve sizi eşit olmayan bir sistemle bırakabilir. Aslında havalandırma deliklerini temizlemek basittir. İhtiyacınız olan tek şey bir tornavida ve sudur.

Pasif havalandırma delikleri

Pasif havalandırma deliklerinin (elektrikle çalışmayanlar) temizlenmesi inanılmaz derecede kolaydır. Bunları duvardan çıkarın ve ılık sabunlu suyla yıkayın.

Havalandırma delikleri özellikle tozluysa, önce toz alma fırçasını kullanarak elektrikli süpürgenizle hızlı bir şekilde vakumlayın. Bu, evinize ve ciğerlerinize bıraktığınız toz miktarını azaltacaktır.

Güçlendirilmiş birimler

Elektrikle çalışan birimleri temizlemeden önce, elektrik çarpmasını önlemek için elektriği ana şebekeden kapattığınızdan emin olun. Elektriği kapattıktan sonra havalandırma kapağını çıkarın. Tozun büyük bir kısmının toplandığı yer burasıdır. Pasif bir havalandırmayı yıkadığınız gibi yıkayabilirsiniz, ancak değiştirmeden önce iyice kuruladığınızdan emin olun. Ayrıca kapak kapalıyken fan üzerinde biriken tozu silebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere havalandırma sistemleri hakkında detaylı bilgi verdik. Ayrıca başta bahsettiğimiz gibi havalandırma sistemleri nasıl çaılışır sorusunu yanıtladık. Umarız keyifle okuyup faydalanmışsınızdır.

İletişim
+90 533 862 11 06
+90 542 880 78 55
0 392 233 54 52
[email protected]
FAQ

Havalandırma Sistemleri Çeşitleri Birçok yönden, bir havalandırma fanı, yatak odanızda sahip olabileceğiniz tavan fanından farklı değildir-sadece beklediğiniz tam tersi şekilde çalışır. Tavana monte edilmiş havalandırma fanları, kokuları, nemi ve diğer unsurları banyonuzdan havalandırma yoluyla yukarı ve dışarı çekmek için emme prensibini kullanır.

Havalandırma Sistemleri, Cihazların fiyatları modelden modele göre değişiklik göstermektedir. İhtiyacınıza göre en uygun modeli bulmak için firmamızla iletişime geçip fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Endüstriyel Havalandırma Sistemleri, Cihazların fiyatları modelden modele göre değişiklik göstermektedir. İhtiyacınıza göre en uygun modeli bulmak için firmamızla iletişime geçip fiyat bilgisi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hızlı teklif almak için Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.