+90 533 862 11 06

Sosyal Medyada Biz}

TEKLİFLER İÇİN İLETİŞİM NUMARALARI
İletişime Geç!

Mekanik Havalandırma Sistemleri

Mekanik havalandırma sistemleri çalışmasıyla birlikte herhangi bir kapalı alandaki havanın başarılı bir biçimde tahliye edilmesi anlamına gelmektedir. Mekanik havalandırma sistemleri sayesinde ortam da çalışan veya bulunan insanların sağlıklı bir biçimde barınmasını sağlamaktadır. Mekanik havalandırma sistemleri sayesinde kirli olan hava yerini taze havaya bırakacaktır. Havalandırma sistemleri estetik açıdan da uygun bir biçimde hazırlanabilmektedir.

Mekanik Havalandırma Sistemleri Nedir?

Mekanik havalandırma sistemleri motor gücü ile yapılan havalandırma çeşididir. Mekanik havalandırma sistemleri taze havanın mekanik olarak ortama verip, egzoz havasının mekanik olarak emildiği havalandırma sistemleri olarak anlatabiliriz. Mekanik havalandırmada hava dağılımı ve yönlendirilmesi üç şekilde yapılabilir: Basınç sistemi, vakum sistemi veya dengelenmiş sistem.

Mekanik Havalandırma Sistemleri

Mekanik Havalandırma Çeşitleri

Mekanik Havalandırma sistemleri birbirinden farklı birçok alanda kullanıma hazırlanabilir.

 1. Mutfak egzoz sistemleri
 2. Isı geri kazanım sistemleri
 3. Havuz nem alma sistemleri
 4. Diş polikliniği havalandırma sistemi
 5. Restoran havalandırma sistemleri
 6. Kafe havalandırma sistemleri
 7. Paslanmaz çelik baca sistemleri
 8. Ofis havalandırma sistemleri
 9. Taze havalandırma sistemleri
 10. Otopark havalandırma sistemleri
 11. Klima santralleri

Havalandırma Sistemleri Nasıl Avantajlar Sunar?

 • Havalandırma ile son derece rahatsız edici olan pis kokuların tahliyesi sağlanır.
 • Kesintisiz bir şekilde ortama taze hava girişi gerçekleşir.
 • Her türlü patlama ve yangın risklerini bu şekilde ortadan kaldırmak mümkündür.
 • Kirletici olarak tanımlanmış olan yapılar başarılı bir biçimde seyreltilir.
 • Ortamdaki hava yenilenerek hem çalışma şartları makul bir hale getirilir hem de çalışan personelin sağlığı korunur.

Bu sistemlerin kullanım alanı son derece geniştir. Bunların başında gıda sektörü, üretim tesisleri, imalathaneler gelmektedir. Aynı zamanda ofisler için tercih edilmesi de mümkündür. Ortak kullanım alanına sahip olan her türlü yerde sorunsuz bir hava sirkülasyonu sağlar.

Mekanik Havalandırma Yöntemleri

Mekanik havalandırma yöntemleri olarak hava hareketini sağlayan kuvvetlere göre üçe ayrılmaktadır.

 1. Doğal Havalandırma: Havanın hareketi ve dolayısıyla yenilenmesi sıcaklık farklarına ve rüzgar etkisine bağlıdır. (Baca ve rüzgar etkisiyle)
 2. Doğal – Mekanik Havalandırma: Rüzgar etkisiyle çalışan baca aspiratörleri örnek olarak verilebilir.
 3. Mekanik Havalandırma: Bu tip havalandırmada havanın hakaretini bir vantilatör temin eder, buda 3 şekilde olabilir;
  1. Mekanik girişli doğal çıkışlı vantilatörlü,
  2. Doğal girişli mekanik çıkışlı aspiratörlü,
  3. Mekanik giriş ve çıkışlı yani vantilatör ve aspiratörlü.

Mekanik Havalandırma Çeşitleri

Mekanik havalandırma çeşitleri olarak iki tip mekanik havalandırma sistemi vardır

 • Genel (veya seyreltme) havalandırma sistemi, temiz hava ile kirli havanın karışma oranını azaltır.
 • Lokal Egzoz Havalandırma Sistemi, kirleticiyi kaynağında veya çok yakınında yakalar ve
  dışarı atar.

Mekanik Havalandırma Çizimi

Mekanik havalandırma çizimi, mekanik projeler yapılarda yaşam standardını ve konforu üst seviyeye taşıyan proje tasarılarıdır. Mekanik projelerde sistemlerin kendi aralarında bir bütün içinde çalışması ve uyum sağlaması amaçlanır. Projenin bu kadar önemli ve ehemmiyetli olmasından dolayı uzman ve deneyimli kişiler tarafından tasarlanmalıdır.

Mekanik Proje Nedir?

Mekanik proje, yapı işlerinde makine mühendisliği alanına giren soğutma, ısıtma, havalandırma, pis su tahliyesi, sıcak su tesisatı ve yangın önleme gibi bir çok iş ve işlemleri kapsayan projelendirmelere denir.

Mekanik Proje Nasıl Çizilir?

Mekanik proje nasıl çizilir sorusuna ise bir kaç cümlede anlatmamız gerekirse binada kullanılacak ısıtma, soğutma, yangın önleme, sıhhi, temiz/atık su tesisatlarının her biri için ayrı bir mekanik projelendirme hazırlanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar ile tasarlanan bu projeler genel olarak AutoCad ile hazırlanmaktadır.

Salyangoz Havalandırma Çeşitleri

Salyangoz Havalandırma çeşitleri konusuna girmeden Salyangoz Havalandırma yani Radyal fanlar nedir kısaca bahsedelim. Radyal Fanlar merkezden eşit uzaklıkta dairesel olarak dizilmiş kanatlardan oluşturulan fan çeşitleridir. Radyal fan, Radial fan, santrifüj fanlar olarak da tabir edilmektedir. Tanjansiyel radyal fan olarak endüstriyel fanların büyük bir kısmını oluşturmaktadırlar.

Radyal fanlar, Merkezi dönüş sonucunda, merkez etrafına paralel gelen hava basınç farkı oluşturarak merkezkaç doğrultusunda hareket etmektedir. Yapısı itibari ile Salyangoz kabuğunu andıran radyal fanlara salyangoz fan da denilmektedir. Bu tip fanlarda hava merkezden alınır ve basıncı arttırarak çark etrafından çıkış kanalına doğrudan iletilir.

Sanayi tipi radyal fanlar yüksek emiş gücü ile diğer fan sınıflarının önüne geçmektedir.  Radyal (salyangoz) fanlar, fan kanatları yapısı itibarı ile dört bölüme ayrılmaktadır.  Öne eğimli kanatlı radyal fan, geriye eğimli kanatlı radyal fan, eğimsiz tip radyal fan, aerodinamik kanatlı tip radyal fanlar mevcuttur. Havalandırma Fanı olarak kullanılmaktadır.

Salyangoz fanı diğer cümleler ile anlatırsak ise; Salyangoz fan hava kanalının taze hava üflemesi ya da içerideki havanın tahliyesinde kullanılan madde ile kare kesitli ve daire biçiminde hava kanallarının birbirine bağlandığı havalandırma ünitesidir. Bu tarz fanların çeşitleri vardır ve bunların hepsinin ayrı bir işlevi bulunmaktadır. Sağladıkları debi ve basınç aralıkları, sınıflandırmada konusunda belirleyicidir. Emiş ve üfleme gücüne göre de  kullanılabilir ortamları da değişiklik gösterir. Sık ve seyrek kanat olarak imal edilir ve çeşitlendirilir.

Salyangoz Fan Çeşitleri

Alçak basınçlı salyangoz fan ve orta basınçlı ve yüksek basınçlı fanlar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Alçak basınçlı fan sistemi ortam havalandırmada işe yarayan, özellikle duman ile beraber kullanılan fan sistemidir. Partikül, toz talaş pamukçuk ve atık havanın bir bölgeden başka bir bölgeye taşınması için üretilmiştir. Bu tür fanlar genellikle ağır sanayilerde kullanılır. Ocaklar, boya fırınları ve tekstil sektöründe bu havalandırma sistemi oldukça önemli bir ihtiyaçtır.

Salyangoz Fan Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Belirli bir hava dağıtım sisteminde fan seçimi oldukça önemlidir. Bu cihazların seçiminde sistemin tamamen tasarlanmış olması, tüm elemanlarının boyutlarının belirli olması gerekir. Hava debisi belirlenmeli, böylece en uygun fan seçimi yapılmalıdır. Fan elemanlarının basınç seviyesi belirlenmelidir. Belirlenen bu özelliklere göre firmaların kataloglarından fan tercihi yapılabilir/

FAQ

Mutfak egzoz sistemleri, Isı geri kazanım sistemleri, Havuz nem alma sistemleri, Diş polikliniği havalandırma sistemi, Restoran havalandırma sistemleri, Kafe havalandırma sistemleri, Paslanmaz çelik baca sistemleri, Ofis havalandırma sistemleri, Taze havalandırma sistemleri, Otopark havalandırma sistemleri, Klima santralleri gibi bir çok alanda kullanılabilmektedir.

Salyangoz fan çeşitleri: Alçak basınçlı salyangoz fan ve orta basınçlı ve yüksek basınçlı fanlar birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Doğal - Mekanik havalandırma, Doğal havalandırma, Mekanik havalandırma olarak 3 gruba ayrılabilir.

Mekanik havalandırma sistemleri motor gücü ile yapılan havalandırma çeşididir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hızlı teklif almak için Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.